O naszej stronie

Wszystko zaczęło się w 1999 roku, od powstania strony internetowej Szkoły Podstawowej w Zalesiu Śląskim. Wtedy 8 listopada powstała skromna wizytówka naszej podstawówki a na niej kilka informacji na temat naszej miejscowości.

Udało się również wtedy zebrać sporą ilość starych fotografii, które były nam potrzebne do zrealizowania projektu strony internetowej „Opolszczyzna 2000”.  Powoli narastała myśl aby rozbudować stronę szkoły i przekształcić ją w stronę o Zalesiu Śląskim. Udało się. W 2002 roku po dużej ilości pracy uruchomiona została witryna, która reprezentowała naszą miejscowość. Informacji nie było dużo, ale strona żyła dzięki regularnym uaktualnieniom i informacjami o wydarzeniach. Na stronę docierali nie tylko mieszkańcy wsi, ale również byli mieszkańcy Zalesia Śląskiego przebywający za granicami kraju.

Serwis zaczynał się rozrastać. W krótkim czasie powstała strony: parafialna, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz odnowiona strona naszej podstawówki. Dziś serwis to baza sporej ilości fotografii oraz informacji na temat naszej miejscowości.

Tak się akurat składa, że serwis ten nie był by tak rozwiniętą wizytówką naszej miejscowości gdyby nie pomoc wielu ludzi – mieszkańców Zalesia Śląskiego i nie tylko.

Szukając informacji potrzebnych mi do zrealizowania tejże strony internetowej, która składa się z trzech działów, starałem się zasięgnąć porady u osób, które wg mnie mógłby je posiadać na pewno.
Pierwszą osobą, która udostępniła mi bardzo wyjątkowe (stare) zdjęcia był ówczesny sołtys wsi – Olgierd Jakrzewski. Pomógł mi zdobyć bardzo unikalne stare fotografie.

W związku z tym, że portal nasz wiąże kilka różnych tematów musiałem zdobyć kolejne informacje lub zdjęcia na temat OSP w Zalesiu Śląskim. I tu z dużą pomocą przyszedł pan Tadeusz Korczyński, który oprócz wielu nowych i starych zdjęć udostępnił mi ważniejsze wydarzenia w historii jednostki. Gdy zbierałem informacje do działu o OSP, bardzo ważną rzeczą okazała się kronika strażacka, którą udostępniła mi Teresa Tiszbierek. Udało mi się także uzyskać od pani Teresy Strzelczyk-Golly informacje o liczbie członków, ich osiągnięciach i odznaczeniach. Stare fotografie i ciekawe informacje przekazali mi również Marian Horyczny, Heinz Mross, Wiktor Wilkowski, Ludmiła PaterokFryderyka Żmuda i rodzina Gasz z Lichyni. Przy zbieraniu informacji pomogła mi również Anna Marek.

Potrzebowałem kolejnych danych do działu o naszej Szkole Podstawowej. Z miłą chęcią potrzebnych informacji, udzielił mi ówczesny dyrektor szkoły – pan Mieczysław Pociecha.

Do osób, którym jestem bardzo wdzięczny należą także pan Bogdan SzuraPiotr Jungnitsch oraz wszyscy inni, którzy wspólnie zebrali potrzebne pieniądze na zakup pierwszego serwera, na którym mogliśmy umieścić stronę internetową.

Wszystkim tym osobom, które tu wymieniłem oraz tym, o których zapomniałem jestem bardzo wdzięczni za okazanie pomocy i chęć współpracy.
Dzięki uprzejmości tym ludziom udało mi się zrealizować ten Portal Informacyjny Zalesie.online.

Dodatkowe źródła informacji:
Internet:
– www.lesnica.pl
– www.strzelecopolski.pl
– www.opolweb.pl
– www.oportal.pl
– www.powiatstrzelecki.pl
– www.diecezjaopolska.pl

Książki i prasa:
– Park Krajobrazowy „Góra św. Anny” – Krystyna Dubel
„Góra św. Anny” – Edwald Stefan Pollok
„Góra Chełmska” – ks. Norbert Bonczyk
„Wokół Góry św. Anny” – UM Leśnica
– „Strzelec Opolski” – Leśnica

dziękuję!
Błażej Duk

Share this article: