ZALESIE ŚLĄSKIEZASŁUŻENI ZALESIA ŚLĄSKIEGO

Józef Wilkowski

Patron naszej szkoły w Zalesiu Śląskim, żył w latach 1887-1967. Urodził się w rodzinie chłopskiej. Ukończył szkołę ludową i kursy rolnicze. Był uczestnikiem I wojny światowej w armii niemieckiej.

W latach 1918-20 był członkiem polskiej Powiatowej Rady Ludowej w Strzelcach Opolskich, przewodniczącym polskiej Rady Ludowej w Zalesiu Śląskim, działaczem Związku Rolników Polskich na Śląsku i przywódcą zwycięskiego strajku rolnego chłopów polskich.

9 XII 1919 r. wybrany został na członka zarządu gminy w Zalesiu Śląskim. Od 1918 roku był działaczem Banku Ludowego w Strzelcach Opolskich.

W latach 1919-21 był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w I powstaniu śląskim. W okresie od 1920 do 1921 był przewodniczącym gminnego Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Zalesiu Śląskim i członkiem powiatowego Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Strzelcach Opolskich. Stał się ofiarą szykan i napadów ze strony bojówek niemieckich.

W roku 1921 walczył w III powstaniu śląskim. Na skutek prześladowań schronił się w Polsce, przebywając początkowo w Zagłębiu Dąbrowskim, a w okresie VII 1922 -II 1923 w Mysłowicach. W latach 1923-39 ponownie mieszka w Zalesiu Śląskim, aktywnie działając w Związku Polaków w Niemczech i będąc członkiem Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego w Zalesiu Śląskim i zasiadając we władzach powiatowych Towarzystwa w Strzelcach.

W okresie lat 1930-39 był wybitnym działaczem Górnośląskiego Zjednoczenia Rolników, organizatorem licznych kursów rolniczych. Działacz ” Lutni” i chóru męskiego „Piast” w Zalesiu Śląskim. W domu Wilkowskiego odbywały się liczne imprezy narodowo-polskie (wieczornice, prelekcje, kursy przysposobienia rolniczego, nauka j. polskiego i historii Polski). Posyłał swe dzieci do polskiej szkoły prywatnej w Jemielnicy.

11 IX 1939 roku aresztowany przez gestapo i zesłany do obozu Buchenwaldzie 25 III 1942 roku władze hitlerowskie skonfiskowały dom i gospodarstwo Wilkowskich, wysiedlając jego żonę i siedmioro dzieci do powiatu niemodlińskiego.

Po 1945 roku był rolnikiem w Zalesiu, działaczem Banku Ludowego i „Rolnika” w Strzelcach Opolskich, członkiem licznych organizacji społecznych. Podejmował i realizował wiele inicjatyw w rodzinnej miejscowość (budowa szkoły, dróg, sieci wodociągowej i in.). Zmarł w Zalesiu Śląskim i pochowany został na cmentarzu parafialnym przy grobie Powstańców Śląskich. Został odznaczony m. in. Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Władysław Wilkowski

odznaczony został Złotym Znakiem Związku OSP RP w 1996 roku. Urodził się 15 czerwca 1925 roku. Wstąpił do OSP w swej rodzinnej jednostce w 1945 roku i został wybrany na stanowisko naczelnika, które pełnił przez 30 lat, aż do roku 1975. W roku 1950 ukończył kurs w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Nysie dla dowódców plutonu OSP.

W latach 1957-1959 za jego ogromnym wkładem udało się w Zalesiu Śl. wybudować remizę strażacką. W latach 1966-1974 był czynnym członkiem Zarządu Głównego OSP w Warszawie. Podczas pełnienia przez niego funkcji naczelnika jednostka nasza osiągała znakomite wyniki i wysoki poziom wyszkolenia bojowego, o czym świadczą najlepsze miejsca zdobywane przez naszych strażaków w zawodach powiatowych. W okresie braku remizy sprzęt przeciw pożarowy był składowany w jego gospodarstwie rolnym.

Druh Wilkowski należał do osób o których śmiało można powiedzieć, że są niezastąpieni. Mimo bardzo pochłaniającej go pracy na roli i wielu prywatnych obowiązków – strażnica to jego drugi dom, dla którego się poświęcał i o który dbał. Za to wszystko należą mu się szczególne słowa uznania. Dziś już jako emeryt ciągle jest obecny w życiu, które się toczy w jednostce, to on przekazuje nam historię, która jest nam matką i nauczycielką.

Odznaczenia zaś którymi został uhonorowany to:
– 1959 r. Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
– 1965 r. Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
– 1995 r. Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
– 1956 r. Brązowy Krzyż Zasługi
– 1965 r. Srebrny Krzyż Zasługi
– 1970 r. Złoty Krzyż Zasługi
– 1967 r. Zasłużony Opolszczyźnie, Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
– 1972 r. Zasłużony Pracownik Rolnictwa
– 1978 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
– 1996 r. Złoty Znak Związku

Zbigniew Korczyński

To pierwszy druh nie tylko w naszej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej, ale i w gminie odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP. Niezwykły człowiek, który swą postawą i działalnością wskazał drogę innym. Urodzony 11 kwietnia 1923 roku.

Do Zalesia śl. przybywa w 1953 roku, pełni m.in. funkcję w-ce prezesa, w 1957 roku jest jednym z inicjatorów budowy remizy strażackiej. W 1963 roku zostaje powołany przez Komendanta Powiatowego na stanowisko Komendanta Rejonowego południowej części powiatu strzeleckiego. W 1976 roku Zarząd M-G ZOSP w Leśnicy powierza mu funkcję Komendanta Gminnego, którą sprawuje przez 12 lat. Przez 22 lata, do roku 1992 pełni obowiązki kierowcy i mechanika samochodu GBM w OSP Zalesie Śl. Pomimo zaawansowanego wieku, choć w 1994 roku ustępuje z funkcji Prezesa Zarządu, to jednak nie wycofuje się z życia OSP i jako doświadczony strażak przyjmuje wybór na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, służąc swym młodszym kolegom nie tylko teoretyczną wiedzą, ale i doświadczeniem. Nie sposób tu wymienić wszystkich dokonań i zasług, ale wdzięczni za to czego dokonał, będziemy długo nosić Go w pamięci.

Wśród wielu odznaczeń, które wspominany tu druh Zbigniew Korczyński otrzymał można wymienić między innymi:
– 1959r. Brązowy Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”
– 1965r. Srebrny Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”
– 1970r. Złoty Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”

a także odznaczenia państwowe i inne:
– 1977r. Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski
– 1984r. Odznaka „Zasłużony Opolszczyźnie”
– 1970r. Brązowy Medal „Za zasługi dla Obronności Kraju”
– 1987r. Wpis do Honorowej Księgi Zasłużonych Województwa Opolskiego

Druh nasz brał udział w wielu akcjach gaśniczych. Ogromną wiedzą i doświadczeniem wykazał się między innymi podczas pożaru zakrystii 3 stycznia 1992 roku w naszym parafialnym kościele pod wezwaniem św. Jadwigi. Choć straty materialne tego pożaru były ogromne, to jednak bardzo dużym osiągnięciem było to, że mimo bardzo dużego niebezpieczeństwa i nagromadzenia materiałów łatwopalnych nie dopuszczono, by pożar się rozprzestrzenił na resztę kościoła.

Bronisław Szura

Honorowy i oddany duszą i ciałem człowiek w naszej jednostce. Urodzony 31 sierpnia 1935 roku. Do OSP wstąpił w Zalesiu Śl. gdzie przywędrował w 1953 roku. Do niedawna pełnił jeszcze funkcje gospodarza naszej remizy, strażnica to jego drugi dom, jej to od wielu lat oddaje każdą wolną chwilę.

Można o nim również powiedzieć z bardzo dużym przekonaniem, że jest człowiekiem niezastąpionym. Właśnie dzięki niemu nasz sprzęt, samochody, budynek i całe obejście jest zawsze oprzątnięte i sprawne. Właśnie dzięki niemu to wszystko wygląda tak pięknie. Jest duszą, która przyciąga do straży, w której on zawsze czeka gotowy pomóc.
Zasług ma wiele, choć są one jego cichą tajemnicą, niech więc na razie tak zostanie, choć my nigdy chyba tak naprawdę nie zdołamy mu się odwdzięczyć za to co zrobił, co robi – on jest duszą tego wszystkiego.

Miejmy nadzieję, że sił starczy mu jeszcze na długo by mógł wraz z nami cieszyć się tym co jest i sukcesami, których jest udziałem.
Odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP w dniu 10 maja 1998 roku. Oby swą wiedzą tak teoretyczną jak i praktyczną mógł nam służyć jak najdłużej dla wspólnego dobra.


Odznaczenia, które do tej pory zostały przyznane przez ZOSP druhowi to:
– 1969 r. Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
– 1995 r. Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
– 1965 r. Strażak Wzorowy
– 1975 r. Złoty Krzyż Zasługi
– 1985 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
– 1998 r. Złoty Znak Związku
– 2011 r. Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego

http://solectwo.zalesieslaskie.pl/wp-content/uploads/2023/02/footer_logo-2.jpg
Zalesie Śląskie
Strona internetowa poświęcona miejscowości Zalesie Śląskie, jej historii, wydarzeniom oraz mieszkańcom stanowiącym jej rdzeń.
Kontakt
Poniżej znajdziesz dane kontaktowe z administratorem strony:
Poniżej znajdziesz dane kontaktowe z sołtysem miejscowości:
Zobacz również:
http://solectwo.zalesieslaskie.pl/wp-content/uploads/2022/04/floating_image_05.png

Opracowanie strony Błażej Duk ⓒ 2002-2023