Jubileusz 800 lat Zalesia ŚląskiegoSzanowni Mieszkańcy i Goście

Już dzisiaj zapraszamy Państwa na Uroczyste Obchody 800 – lecia Zalesia Śląskiego w 2023 roku. Rozpoczniemy 8 czerwca (czwartek) procesją Bożego Ciała. To niedawno m.in. nasze dywany kwiatowe i ołtarze wpisano na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

W piątek 9 czerwca chcemy uroczyście odsłonić tablicę pamiątkową 800 – lecia Zalesia Śląskiego oraz nadać nazwę naszego ronda „Rondo 800 – lecia Zalesie Śląskiego”, a wieczorem zaprosić na spotkanie autorskie z Piotrem Smykałą i prezentację nowej książki „ Zalesie Śląskie. VIII wieków historii”.

W sobotę 10 czerwca 2023 r. planujemy główne obchody 800 – lecia Zalesia Śląskiego. Rozpoczniemy Mszą św. w intencji żyjących i zmarłych parafian Zalesia Śląskiego. Będziemy się również modlić za pomyślność naszych mieszkańców i Tych, którzy wyemigrowali, ale sercem są z naszą miejscowością. Następnie udamy się na czele orkiestry na boisko pod namiot, gdzie po części oficjalnej zaprosimy na część artystyczną. Planujemy występy dzieci i młodzieży, a także koncerty Karoliny Treli , Krzysztofa Respondka, Tobiego z Monachium i Baciarów. Na zakończenie zabawa taneczna do rana. Nie zabraknie również kawy, kołocza i bigosu, bo przecież „Zalesiki” to też „kapuściołże”.

Na niedzielę 11 czerwca Organizatorzy zapraszają pod namiot na boisku w Zalesiu Śląskim na Przegląd Orkiestr Dętych Mniejszości Niemieckiej.

To wstępny zarys programu obchodów 800 – lecia Zalesia Śląskiego. Szczegóły poznacie Państwo wkrótce na folderach. Dziękujemy już dziś Burmistrzowi Leśnicy i Radzie Miejskiej oraz LOKiR-owi za zadeklarowanie pomocy finansowej, organizacyjnej i technicznej przy organizacji tego dużego przedsięwzięcia. Zwracamy się do Mieszkańców Zalesia Śląskiego o zaplanowanie już teraz odnowienia swoich posesji na to Wielkie Wydarzenie w dziejach Zalesia Śląskiego. Czekamy również na deklaracje pomocy finansowej i organizacyjnej od Mieszkańców, Przyjaciół i Firm. Dziękujemy i Serdecznie Zapraszamy.

Sołtys i Rada Sołecka Zalesia Śląskiego.
8-11 CZERWCA 2023

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

8 czerwca 2023 r. (czwartek)
9.00 Uroczystość Bożego Ciała połączona z procesją Eucharystyczną ulicami wsi, gdzie układane są kwietne dywany

9 czerwca 2023 r. (piątek)
17.30 Uroczyste odsłonięcie tablicy "Rondo 800-lecia Zalesia Śląskiego"

18.00 Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej "800 lat Zalesia Śląskiego" w centrum wsi

19.00 Promocja książki "Zalesie Śląskie. VIII wieków historii" - Klub Wiejski

10 czerwca 2023 r. (sobota)
12.30 Msza św. koncelebrowana z udziałem Ks. Biskupa w kościele parafialnym w Zalesiu Śląskim. Po Mszy św. przemarsz pod namiot przy ul. Ujazdowskiej

14.30 Cześć oficjalna

15.00 Występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalesiu Śląskim

15.30 Toby z Monachium

17.00 BACIARY

18.45 Karlina Trela

20.00 Krzysztof Respondek

21.30 Zabawa taneczna z zespołem MARSEL

11 czerwca 2023 r. (niedziela)
13.00 XXXI Przegląd Orkiestr Mniejszości Niemieckiej

Serdecznie zapraszamy!

SPRZEDAŻ KSIĄŻKI

ZALESIE ŚLĄSKIE - VIII WIEKÓW HISTORII

Burmistrz Leśnicy, dyrektor LOKiR, Sołtys i Rada Solecka Zalesia Śląskiego informują, że w czwartek 8 czerwca 2023 r. od godz. 16.00 do 19.00 w klubie wiejskim w Zalesiu Śląskim będzie można nabyć nowe wydanie książki „Zalesie Śląskie – VIII wieków historii”. Pozycję będzie można również kupić w piątek, 9 czerwca 2023 r., od godz. 18.30 przed spotkaniem autorskim z Piotrem Smykałą w klubie wiejskim. Sprzedaż będzie także prowadzona w sobotę, 10 czerwca 2023 r., pod namiotem biesiadnym w czasie trwania imprezy 800-lecia Zalesia Śląskiego.

Cena książki wynosić będzie 80 złotych (płatność tylko gotówką). Osoby, które chcą otrzymać paragon powinny zgłosić ten fakt w trakcie zakupu. Istnieje możliwość uzyskania na książce okazjonalnej pieczęci 800-lecia Zalesia Śląskiego. Do sprzedaży przeznaczono ponad 500 egzemplarzy. Zapraszamy!

ZOBACZ MAPĘ MIEJSCA IMPREZY

Poniższa mapa przedstawia parkingi, trasę przemarszu z kościoła pod namiot biesiadny (sobota, 10 czerwca 2023 r.) oraz miejsce imprezy z okazji 800-lecia Zalesia Śląskiego.
Zalesie Śląskie
Strona internetowa poświęcona miejscowości Zalesie Śląskie, jej historii, wydarzeniom oraz mieszkańcom stanowiącym jej rdzeń.
Poniżej znajdziesz dane kontaktowe z administratorem strony:
Poniżej znajdziesz dane kontaktowe z sołtysem miejscowości: