Rok 2023 był wyjątkowy dla społeczności Zalesia Śląskiego. W tym roku bowiem w dniach 8-11 czerwca, świętowaliśmy jubileusz 800-lecia Zalesia Śląskiego.
Dzień pierwszy – 8 czerwca 2023 r.
Pierwszym dniem jubileuszu była uroczystość Bożego Ciała. Nie bez powodu za początek tych kilkudniowych uroczystości wybrano właśnie to święto, bowiem od wielu pokoleń w Zalesiu Śląskim, układane są piękne, kolorowe oraz pachnące kwietne dywany. Wyjątkowość tradycji układania kwietnych dywanów w Zalesiu Śląskim została doceniona i w marcu 2019 r. wpisana została na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w grudniu 2021 r. została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO! Wydarzenia te są ogromnym wyróżnieniem dla naszej społeczności, a przede wszystkim dla naszych przodków, którzy tradycję tą zapoczątkowali i pielęgnowali przez kolejne pokolenia. Stąd właśnie pomysł by świętowanie jubileuszu 800-lecia Zalesia Śląskiego rozpocząć od tego ważnego dla nas święta. W dniu Bożego Ciała mieszkańcy układanie kwietnych dywanów rozpoczęli już około godz. 5.00 rano. Następnie o godz. 9.00 wzięli udział we Mszy św., którą odprawił ks. Proboszcz Teodor Smiatek. Po Mszy św. odbyła się procesja do czterech ołtarzy: przy remizie OSP, który od 2009 roku budowany jest przez parafian z Lichyni, przy ul. Powstańców Śląskich, który od 1939 r. budowany jest przez rodzinę Tiszbierek, przy ul. Kościuszki, który od 1992 r. budowany jest przez rodzinę Kroker oraz przy ul. Św. Jadwigi, który w tym roku budowany był wspólnie przez mieszkańców tej ulicy. Wcześniej (w latach 1945-2022) ołtarz przy ul. Św. Jadwigi budowała rodzina Biskup. Można powiedzieć, że budowany od 2023 r., ołtarz przez mieszkańców św. Jadwigi, powrócił w miejsce budowanego tutaj w latach 1903-2008 ołtarza przez rodzinę Tiszbierek, a następnie Sobawa. Na dodatkowe wyróżnienie zasługują mieszkańcy osiedla Popice, którzy w tym roku budowali kwietny dywan pomiędzy kościołem, a sklepem spożyczwym „U Fajera”. W zbudowanym kwietnym kobiercu nawiązali do jubileuszu 800-lecia Zalesia Śląskiego oraz do herbu miejscowości – piękne dzieło! Uroczystościom w tym dniu dopisała również piękna słoneczna pogoda.
Dzień drugi – 9 czerwca 2023 r.
Piątkowy poranek przywitał mieszkańców chłodną i deszczową pogodą. Takie warunki utrzymały się niestety aż do godzin popołudniowych. Mimo jednak deszczowej aury już przed godziną 17.00 w pobliżu ronda w Zalesiu Śląskim, które łączy ulice Strażacką, Sławięcicką, Ujazdowską oraz Strzelecką, zebrali się byli i obecni mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście, czekając na oficjalne odsłonięcie tablicy nadającej nazwę ronda 800-lecia Zalesia Śląskiego. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Leśnicy – Łukasz Jastrzembski, dyrektor LOKiRu w Leśnicy – Edyta Gola oraz sołtys Zalesia Śląskiego – Krzysztof Piechota. Ponadto obecni byli zastępca burmistrza Leśnicy – Andrzej Iwanowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnicy – Ryszard Froń, z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Opolskich – bryg. Piotr Zdziechowski, członkowie Rady Sołeckiej oraz przedstawiciele mediów.
Następnie wszyscy udali się do centrum wsi, gdzie na odsłonięcie czekała tablica upamiętniająca wydarzenie jubileuszu 800-lecia Zalesia Śląskiego. Pamiątkowa tablica została wykonana w firmie ART-ODLEW z Opola, a została umieszczona na specjalnie zamówionym kamieniu o nazwie gnejs. Kamień o wadze 1800 kg przygotowała i dostarczyła firma Artura Hurka z Krośnicy. Tutaj również odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Leśnicy – Łukasz Jastrzembski, dyrektor LOKiRu w Leśnicy – Edyta Gola oraz sołtys Zalesia Śląskiego – Krzysztof Piechota. Przy odsłonięciu tablicy obecny był również Proboszcz naszej parafii ks. Teodor Smiatek, który dokonał poświęcenia nowej tablicy oraz samego miejsca. Wydarzeniu temu towarzyszyła również orkiestra dęta z Góry św. Anny.
Po odsłonięciu tablicy w centrum wsi, wszyscy przeszli do klubu wiejskiego, gdzie rozpoczęło się spotkanie z Piotrem Smykałą, autorem książki o Zalesiu Śląskim pt. „Zalesie Śląskie. VIII wieków historii”. Autor opowiadał o tym jak powstała książka, co zawiera oraz podzielił się kilkoma ciekawymi historiami, które są w niej opisane. W trakcie spotkania burmistrz Leśnicy wraz z sołtysem Zalesia Śląskiego, wręczyli Piotrowi Smykale upominek wraz podziękowania za włożony trud w przygotowaniu książki. Pamiątkowe egzemplarze książki o Zalesiu Śląskim wręczono także osobom zaangażowanym w przygotowania do jubileuszu, a także zaproszonym gościom. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość porozmawiania z autorem książki oraz mogli zakupić książki z autografem autora, która dodatkowo została opieczętowana pieczęcią wykonaną na wzór najstarszej pieczęcie sołeckiej.
Dzień trzeci – 10 czerwca 2023 r.
Sobota rozpoczęła się piękną słoneczną pogodą, której wszyscy wyczekiwali. W końcu sobota była dniem wspólnego świętowania. Uroczystości w tym dniu rozpoczęły się od Mszy św. o godz. 12.30. Miała ona wyjątkowy charakter ponieważ sprawowanej Eucharystii przewodniczył ks. bp. Paweł Stobrawa z Opola, który wygłosił również Słowo Boże nawiązujące do jubileuszu. We Mszy św. udział wzięli również: ks. proboszcz Teodor Smiatek, który przywitał wszystkich zgromadzonych parafian i gości, wprowadził do liturgii, odmówił specjalnie dostosowaną do uroczystości modlitwę wiernych i podsumował jubileuszowe obrzędy. Na Mszy św. obecni również byli pochodzący z naszej parafii ks. Adrian Adamik i ks. Łukasz Szablicki. Wśród zaproszonych gości obecni byli także: Starosta Strzelecki Józef Swaczyna, Wicestarosta Strzelecki Waldemar Gajda, członek zarządu powiatu strzeleckiego Waldemar Bednarek, komendant powiatowy policji w Strzelcach Opolskich nadkom. Krzysztof Kociuga, burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, zastępca burmistrza Leśnicy Andrzej Iwanowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnicy Ryszard Froń. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalesiu Śląskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu Śląskim oraz rolników. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z Góry św. Anny. Po zakończonej Mszy św. jubileuszowej wykonana została wspólna pamiątkowa fotografia na schodach wejściowych przed kościołem parafialnym.
Następnie na ul. Św. Jadwigi utworzył się korowód, na czele którego stanęły dzieci ze szkoły podstawowej w Zalesiu Śląskim, które niosły herb miejscowości oraz transparent z napisem „800 lat Zalesia Śląskiego, 1223-2023”. Dzieciom towarzyszyli nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Za nimi ustawiły się poczty sztandarowe, orkiestra, panie w strojach regionalnych, sołtys wraz z radą sołecką, władze powiatowe, gminne, zaproszeni goście, byli i obecni mieszkańcy wsi, jadący na bryczce konnej proboszcz parafii wraz z ks. biskupem oraz towarzyszącymi księżmi pochodzącym z naszej parafii. Bezpieczny przemarsz korowodu zapewnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu Śląskim.
Po przybyciu pod namiot biesiadny, wszyscy zostali przywitani przez burmistrza Leśnicy – Łukasza Jastrzembskiego oraz sołtysa wsi – Krzysztofa Piechotę, a po krótkich przemowach zaprosili wszystkich do wspólnego świętowania jubileuszu. Swój głos zabrali obecni także goście w osobach: Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Zuzanna Donath-Kasiura, Przewodniczący TSKN i Przewodniczący Sejmiku województwa opolskiego – Rafał Bartek, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich – Józef Swaczyna, Waldemar Gajda oraz Waldemar Bednarek, którzy dodatkowo na ręce sołtysa wręczyli sadzonkę miłorzębu.
Po wystąpieniu gości, głos zabrała prowadząca jubileuszową biesiadę Karolina Trela, która następnie zaprosiła na scenę dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalesiu Śląskim. Dzieci przygotowały dla wszystkich piękny występ artystyczny nagrodzony na koniec dużymi brawami. Po godzinie 16.00 na scenie pojawił się Toby z Monachium, który wokalnie rozruszał wypełniony namiot widzów i przygotował na oczekiwany przez wszystkich występ zespołu „Baciary”.
Nim jednak na scenie zagościły „Baciary”, to pojawiła się słodka niespodzianka w postaci dużego i symbolicznego tortu urodzinowego z okazji 800-ych urodzin naszej miejscowości. Tort był prawdziwą niespodzianką przygotowaną przez władze gminy Leśnica i nie wiedział o niej nawet sam sołtys Zalesia Śląskiego, który nie krył ogromnego zaskoczenia. To był również doskonały moment na złożenie podziękowań sołtysowi oraz wszystkim członkom rady sołeckiej, którzy poświęcili wiele czasu oraz sił na odpowiednie przygotowanie jubileuszu. Wszyscy członkowie rady sołeckiej oraz sołtys otrzymali również drobne upominki.
Po pokrojeniu tortu przyszedł czas na występ zespołu „Baciary”. Namiot został wypełniony po brzegi a osoby, które nie były w stanie oglądać występu pod namiotem, mogły to uczynić na zewnątrz dzięki ustawionemu tam dużemu telebimowi. Koncert „Baciarów” przyciągnął do Zalesia Śląskiego tłumu widzów nie tylko z okolic, ale również dalszych rejonów. Podczas występu zebranych mogło być nawet około 2 tys. widzów. Jak mówiło wielu mieszkańców, tak dużej liczby osób tutaj w Zalesiu Śląskim jeszcze chyba nie było i prędko nie będzie. Po występie „Baciarów” na scenie pojawiła się Karolina Trela, która również muzycznie rozruszała zebranych widzów. Po występie Karoliny Treli, na scenie zagościł również długo wyczekiwany Krzysztof Respondek – polski aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy, który rozbawił zebranych widzów do łez. Na koniec dla zebranych uczestników biesiady zabawę zapewnił zespół „Marsel”, a wszyscy bawili się przy muzyce do późnych godzin nocnych.
Występy gwiazd na scenie namiotu biesiadnego to nie wszystkie atrakcje jakie czekały na świętujących jubileusz. Na terenie dawnego boiska przygotowano bowiem wiele atrakcji. Były punkty gastronomiczne a także atrakcje dla dzieci w postaci karuzeli czyli dmuchanych zjeżdżalni. Swoje atrakcyjne stoisko przygotowali również strażacy z OSP w Zalesiu Śląskim, którzy nie tylko przez cały czas trwania biesiady czuwali nad bezpieczeństwem zgromadzonych tam osób, ale również przygotowali dla dzieci zaciemniony namiot ze specjalną ścieżką pożarniczą, przez którą mogli przejść wszyscy najmłodsi a w zamian otrzymali oni dyplomy.
Dzień czwarty – 11 czerwca 2023 r.
Niedziela była ostatnim dzień wielkiego jubileuszu. W tym dniu zebrani uczestnicy mogli wysłuchać aż 18 orkiestr w ramach XXXI Przeglądu Orkiestr Mniejszości Niemieckiej. Oprócz tego na wszystkich czekały znów atrakcje na terenie imprezy. Była to także idealna okazja na zwyczajne spotkanie się byłych i obecnych mieszkańców Zalesia Śląskiego na rozmowy i wspomnienia.
Tak pięknego jubileuszu 800-lecia Zalesia Śląskiego nie udało by się zorganizować bez wsparcia zarówno jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych przedsiębiorców a skończywszy na mieszkańcach naszego sołectwa, którzy wykonali ogromną ilość pracy tak aby to wyjątkowe wydarzenie wypadło jak najlepiej. Za każdą wykonaną pracę na rzecz jubileuszu 800-lecia Zalesia Śląskiego wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, za każdą pomoc i poświęcony czas dziękuje sołtys Zalesia Śląskiego wraz z radą sołecką.