Historia orkiestry szkolnej w Zalesiu Śląskim

Orkiestra działająca przy szkole podstawowej w Zalesiu Śląskim została założona we wrześniu 1952 r. Funkcję opiekuna sprawował Leon Janista.

Na początku w skład orkiestry wchodziło pięciu uczniów, którzy dysponowali akordeonem, skrzypcami, małym bębenkiem i dwiema ustnymi harmonijkami. Już po dwóch tygodniach do orkiestry dołączyło dwóch chłopców z Lichyni.

Swój pierwszy występ orkiestra dała 15 stycznia 1953 i liczyła wtedy 18 osób. Swój występy dawała w Zimnej Wódce, Cisowej, Leśnicy, Ujeździe i Strzelcach Opolskich. W maju 1953 roku orkiestra liczyła już 22 członków (15 chłopców i 7 dziewcząt).

6 czerwca 1954 r. orkiestra wzięła udział w Eliminacjach Wojewódzkich Szkolnych Zespołów Artystycznych w Opolu i zajęła III miejsce. 19 marca 1956 roku Wojewódzki Wydział Oświaty zorganizował Eliminacje Wojewódzkie Szkolnych Zespołów Instrumentalnych, w których orkiestra zajęła III miejsce.

Wśród szczególnych osiągnięć orkiestry to I miejsce w zawodach powiatowych szkół podstawowych, a II miejsce w wojewódzkich. Niestety w 1961 r. orkiestra została rozwiązana. Orkiestra występowała także na akademiach szkolnych, gminnych i 1-szo majowych i igrzyskach zimowych.