Nowy inwestor w Gminie Leśnica

📅06 listopada 2014, 15:16

W typowo rolniczej gminie, jaką jest Gmina Leśnica, czynimy starania aby nasi rolnicy mieli właściwe warunki dla rozwoju swoich gospodarstw ale również zależy nam na tym aby pojawiały się przedsiębiorstwa związane z rolnictwem.

Kilka lat temu powstała wytwórnia pelletu produkowanego ze słomy, a do kilkunastu miesięcy trwały rozmowy z kolejnym inwestorem z sektora rolniczego – mówi Łukasz Jastrzembski Burmistrz Leśnicy. W Lichyni powstanie Centrum Obsługi Rolnictwa – Przetwórnia Warzyw. Inwestycję zrealizuje firma Agrea Sp. z o. o. Grupa Producentów Owoców i Warzyw z Poznania. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 40 mln zł. Częściowo pokryty zostanie on z pieniędzy firmy, a częściowo ze środków unijnych.

Zdecydowaliśmy się zrealizować tą inwestycję w Lichyni z uwagi na bardzo przychylny klimat inwestycyjny oraz bardzo dobre warunki, które zostały nam zaoferowane przez lokalny samorząd – mówi Tomasz Wołuń, członek zarządu firmy Agrea – Region Góry Św. Anny, znany z produkcji warzyw, jest dla nas bardzo perspektywiczny. Z inwestycją wiążemy duże nadzieje ze względu na dostęp do wysokiej jakości gruntów rolnych, tym bardziej, że region ma spore sukcesy w uprawie warzyw w przeszłości. Już w tym roku podejmować będziemy prace takie jak porządkowanie ternu i przygotowywanie placu budowy. W bieżącym roku, o ile pogoda pozwoli, rozpoczniemy także prace ziemne, które powinny się zakończyć budową fundamentów i rozpoczęciem montażu konstrukcji stalowych. Zakończenie prac przewidujemy na maj/czerwiec przyszłego roku. Centrala naszej firmy znajduje się na Kujawach, łączna powierzchnia inwestycji, które znajdują się pod naszą obsługą to ok. 48 tys m². Jesteśmy jednym z kluczowych dostawców warzyw dla Biedronki. I właśnie inwestycja na południu kraju umożliwi nam szybszą i pełniejszą obsługę centrów dystrybucyjnych Biedronki zlokalizowanych na tym terenie. W budowanym zakładzie przy produkcji zatrudnienie znajdzie około 40 osób, ponadto zostanie przeniesiona część floty – 15 pojazdów ciężarowych do bezpośredniej obsługi Centrum. Jeszcze w tym roku odbędzie się nabór na 20 stanowisk kierowców oraz rekrutacja personelu technicznego. Powstanie zakładu spowoduje nawiązanie szerokiej współpracy z producentami rolnymi z regionu oraz kontraktację produkcji warzyw okopowych oraz sałat.

(artykuł Urszuli Jandy, Strzelec Opolski 04-11-2014)