Nawałnica nad gminą Leśnica

📅19 czerwca 2013, 14:32

18 czerwca, przez południową cześć województwa opolskiego przetoczyła się nawałnica, która wyrządziła spore szkody na terenie powiatu krapkowickiego oraz strzeleckiego. Nawałnica rozpoczęła swoje żniwo około godz. 17.00. Doszło do obfitych opadów deszczu oraz gradu. Działania straży pożarnej prowadzono między innymi w miejscowościach Leśnica, Wysoka, Poręba (teren Klasztoru i Domu Pomocy Społecznej), Kadłubiec i Łąki Kozielskie.

Najgorsza sytuacja wystąpiła w miejscowości Leśnica, w której przy usuwaniu skutków nawałnicy brało udział 12 zastępów straży pożarnej. Ze względu na ukształtowanie terenu, woda i błoto spływające z terenu Góry Św. Anny spowodowała lokalne podtopienia. Posesje oraz drogi zalane zostały wodą i błotem.

W kilku miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni jezdni oraz powalenia drzew rosnących na poboczach dróg. Działania straży pożarnej polegały na: ewakuacji ośmiu osób z budynku mieszkalnego w którym istniało podejrzenie zawalenia (jedna z osób ewakuowanych wymagała pomocy PRM z uwagi na ciężki stan zdrowia), zabezpieczaniu posesji przed zalaniem oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji, wykonywaniu przebić, wykopów oraz udrożnianiu cieków wodnych na terenie miasta.

Zabezpieczano także magazyny ze zbożem przed zalaniem. W wyniku podmycia zamknięta została droga powiatowa Leśnica-Poręba-Wysoka.