Historyczne ciekawostki o Popicach

Historyczne ciekawostki o Popicach

📅09 marca 2013, 13:57

Zaprzyjaźniony z naszą redakcją pan Marian Horyczny (były mieszkaniec Zalesia Śląskiego), nadesłał do nas ciekawą starą fotografię (niestety nie jest znana data wykonania fotografii), która przedstawia kapliczkę w Popicach oraz dziewczyny, które otaczają figurkę Najświętszej Marii Panny, z którą mieszkańcy Popic uczęszczali w pielgrzymce do Góry Św. Anny.

Pan Marian przekazał nam, że jego babcia Konstantyna z domu Ochman, urodzona w roku 1896, jako dziewczynka uczęszczała już na takie pielgrzymki niosąc figurkę, zatem prawdopodobne jest, że figurka ta pojawiła się w Popicach znacznie wcześniej niż w latach 20-tych XX wieku. Jeśli któryś z naszych czytelników posiada wiedzę na temat dołączonej fotografii i wie kto na niej się znajduje to prosimy o kontakt.

Pan Marian podzielił się również z nami opowieścią jego babci, z której wynika, że jej dziadek Kacper Ochman, był jednym z pierwszych osadników Popic a przybył z Nadrenii-Westfalii na początku XIX wieku. Panu Marianowi dziękujemy za nadesłane informacje.

W ubiegłym roku otrzymaliśmy od innego byłego mieszkańca Popic, pana Joachima Nierle, również kilka ciekawych starych fotografii przedstawiających karczmę w Popicach, która funkcjonowała przed II wojną światową i istniała do prawdopodobnie roku 1975-1976.