Dożynki Wiejskie w Zalesiu Śląskim 2012

Dożynki Wiejskie w Zalesiu Śląskim 2012

Dożynki Wiejskie w Zalesiu Śląskim 2012

📅10 września 2012, 13:34

2 września 2012 r., w Zalesiu Śląskim odbyły się Dożynki Wiejskie. Ich organizatorami byli: sołtyska Bożena Mróz, rada sołecka, Grupa Odnowy Wsi oraz starostowie dożynkowi, którymi w tym roku byli Renata i Adrian Wycisło z osiedla Popice.

Mieszkańcy przygotowali w kościele cztery ołtarze, na których umieścili płody żniwne. Mszę św. dziękczynną odprawił ksiądz proboszcz Teodor Smiatek. Po eucharystii nastąpił przemarsz do namiotu biesiadnego, który ustawiony został na ulicy św. Jadwigi. Część artystyczną prowadził wodzirej Leonard Malcharczyk, który nie tylko zapowiadał występujących, ale również opowiadał dowcipy i organizował konkursy. Uczestnicy zmierzyli się m.in. w robieniu na czas stringów z papieru toaletowego i ubijaniu jajek. Mieli też ocenić, ile ważą razem starostowie dożynkowi.

Dla biesiadników wystąpiły zespoły działające przy Leśnickim Ośrodku Kultury i Rekreacji: mażoretki, wokaliści ze studia piosenki i AleBabki. Zatańczył także zespół Mini Entropia działający przy kole TSKN Leśnica. Mieszkanka Zalesia Śląskiego, pani Helena Gołasz miała możliwość zaprezentowania na scenie swojego talentu literackiego. Wszyscy mogli poczęstować się kawą i kołaczem oraz chlebem ze szpyrkami i kiszonymi ogórkami. Dostępny był także bufet, stoisko z zabawkami i atrakcje dla dzieci. Zaprzyjaźnieni strażacy z Pcimia zagościli na dożynkach w Zalesiu Śląskim i udostępnili ściankę do wspinaczki. Wieczorem mieszkańcy i goście bawili się na zabawie tanecznej z zespołem Oxygen.

– Zalesie Śląskie otrzymało wyróżnienie w konkursie „Piękna Wieś Opolska” – mówi burmistrz Łukasz Jastrzembski. – Dostaliście 3 500 zł nagrody, a ja uważam, że jesteście na piątkę, dlatego dorzucam od siebie 1 500 zł, żeby było całe pięć.

Do biesiadujących dołączyły po południu dziewczęta z MDP Zalesie Śląskie, które przyjechały prosto z Opola z 13. Ogólnopolskich Zawodów Sportowo-Pożarniczych. Reprezentantki powiatu strzeleckiego zajęły ósme miejsce w kraju w sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniach bojowych. Ponadto dziewczęta z OSP Zalesie Śląskie okazały się bezkonkurencyjne w prezentacji województw. Jury było pod wrażeniem i przyznało im pierwsze miejsce. Próbkę swojego talentu wokalnego dała jedna ze strażaczek Martina Tiszbierek, która zaśpiewała utwór „Moja mała blondyneczko”.

– To dzięki wam o Zalesiu Śląskim i naszej gminie i powiecie usłyszano na arenie ogólnopolskiej – mówi burmistrz. – Gratuluję sukcesu.

– Pragnę serdecznie podziękować organizatorom i sponsorom – mówi sołtyska Bożena Mróz. – Byli to firmy Rol-Dam, Kris-Rol, Agrikom, Grochalski oraz sklep Fajer Kulpa, Jan Hadrian, Mariusz i Renata Wilkowscy, Elżbieta Proksza. Ponadto dziękuję Janowi Jałowemu, który woził dzieci bryczką oraz państwu Biskup za gościnność i udostępnienie podłączenia do prądu. Bez waszego wsparcia nasze dożynki nie byłyby tak udane.