Zmarł Wiktor Wilkowski

Zmarł Wiktor Wilkowski

📅03 maja 2012, 13:14

3 maja 2012 r. w wieku 82 lat zmarł w Niemczech Wiktor Wilkowski. Był ostatnim żyjącym synem Józefa Wilkowskiego, patrona Szkoły Podstawowej w Zalesiu Śląskim. W ubiegłym roku spotkaliśmy się z nim dwukrotnie a podczas spotkań opowiedział wiele ciekawych historii związanych z Zalesie Śląskim.

Jedną z nich jest historia krzyża, który do dziś stoi na wieży kościelnej kościoła parafialnego w Zalesiu Śląskim. Ten właśnie żelazny krzyż to dzieło śp. Wiktora Wilkowskiego. Został on postawiony na wieży kościelnej w 1946 r., tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Wiktor Wilkowski wykonał ten krzyż jako pracę kończącą 8-miesięczną naukę zawodu w zakładzie czeladniczym w Strzelcach Opolskich. Jako że materiałów do produkcji było mało, do stworzenia krzyża użył obręczy, która wykorzystywana była do budowy wozów konnych. Przez 8 miesięcy nie otrzymał żadnego wynagrodzenia, ale właściciel zakładu zgodził się na wykonanie właśnie tego krzyża. Drugim materiałem do budowy całości krzyża była oś wozu. Jak powiedział pan Wiktor, budowało się z tego, co leżało na ulicy. Projektantem był Emil Mainusch, a montażem krzyża zajął się pan Adamik, który miał warsztat w Zalesiu Śląskim.

Pogrzeb śp. Wiktora Wilkowskiego odbędzie się 10 maja 2012 r. o godz. 14.30 w Zalesiu Śląskim.